مجید سعیدی جایزه جهانی World press را بدست آورد

کابل، 27 دلو 1391

مجید سعیدی، عکاس آژانس گتی به خاطر یک مجموعه عکس از  افغانستان، جایزه معتبر جهانی World press photo در سال 2013 را  بدست آورد.

این مجموعه که  شامل 12 عکس است و با نام" زندگی در جنگ" در بخش موضوعات معاصر نامزد شده بود جایزه دوم را از آن خود کرده است.

ورلدپرس فوتو،‌ جایزه‌ای جهانی است که از آن به عنوان اسکار عکاسی یاد می‌شود و معتبرترین مسابقه عکس خبری در جهان به حساب می‌آید.

در مسابقات سال 2013 این بنیاد، 5 هزار و 666 عکاس از 124 کشور جهان با بیش از 103 هزار عکس برای دریافت جوایز مختلف نامزد شده بودند.

بر پایه اطلاعات منتشر شده از سوی World press photo، "جایزه سال" این بنیاد به پائول هنسن به خاطر عکس وی از پیکر دو کودک فلسطینی که در یک حمله موشکی اسرائیل در غزه کشته شدند، اختصاص یافت.

مجید سعیدی، عکاس نام آشنای ایرانی از چهار سال به این سو در افغانستان بسر می برد. وی قبل از آن در زمان حکمروایی طالبان نیز در افغانستان کار کرده است و تا اکنون جوایز متعدد جهانی را بدست آورده است.

وی هشت ماه پیش  جایزه جهانی رابرت اف کندی را که در زمینه حقوق بشر و اجرای عدالت اجتماعی است، بدست آورد.

مجید در ماه عقرب سال گذشته با مجموعه عکسی از قربانیان ماین در افغانستان،‌ عنوان« عکاس جهانی سال » در مسابقات بین المللی نیویورک از آن خود کرد او پیش ازاین مدال طلای جشنواره عکاسی 2011 چین را در رشته« زنده گی روزانه» و جایزه دوم عکس سال 2010 یونیسف را به خاطر عکس هایی از افغانستان بدست آورده بود.

مجید سعیدی فعالیت حرفه ای اش در سال 1369 با عکاسی از زلزله مهیب رودبار درشمال ایران آغاز کرد و از آن زمان تا اکنون با رسانه های زیادی در ایران و در سطح بین المللی کار کرده است.

او پس از برگزاری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ایران در سرطان سال 1388 خورشیدی همزمان با موج بازداشت خبرنگاران و عکاسان،‌ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان محکوم شد و چندی بعد با پرداخت وثیقه آزاد شد.

وی پس از آزادی به عنوان عکاس خبری آژانس امریکایی گتی به افغانستان آمد و از آن زمان تا اکنون در مناطق مختلف افغانستان کار می کند.