موفقیت تازه مجید سعیدی با دو مجموعه عکس از افغانستان

موفقیت تازه مجید سعیدی با دو مجموعه عکس از افغانستان

کابل، جمعه  ۱۶ حمل ۱۳۹۲

مجید سعیدی، عکاس خبری آژانس گتی به خاطر یک مجموعه عکس از  ورزش بدن سازی و مجموعه عکسی از زندگی روزمره در افغانستان، یک جایزه طلا و عنوان شایسته تقدیر جشنواره بین المللی عکس خبری چین را بدست آورد.

امسال بیش از ۳۰ هزار عکس از حدود ۳ هزار عکاس از کشورهای مختلف جهان به جشنواره فرستاده شده بود که در نهایت هیات داوران ۱۳ نفره‌ی این دوره، ۷۵ جایزه و عنوان شایسته‌ی تقدیر را در قالب ۸ گرایش موضوعی در دو بخش تک عکس و مجموعه عکس به عکاسانی از ۲۳ کشور اهدا کردند.

در جشنواره بین المللی عکس خبری چین (CHIPP)، مجموعه عکس مجید سعیدی به نام "بدن سازی در افغانستان" موفق به کسب جایزه‌ی نخست یا مدال طلای گرایش عکس‌های ورزشی در بخش مجموعه عکس شد. این عکاس در این مجموعه به علاقه‌ی روزافزون جوانان افغان به ورزش بدنسازی می‌پردازد که بیشتر تحت تاثیر قهرمانان و الگوهای ارائه شده در فیلم‌های هالیوودی به این رشته روی می‌آورند.

همچنان دومین مجموعه عکس مجید  که با عنوان "زندگی در جنگ" می باشد موفق به کسب عنوان شایسته‌ی تقدیر هیات داوران در گرایش موضوعی زندگی روزمره و بخش مجموعه عکس شد. این مجموعه که  شامل ۱۲ عکس است پیش ازاین جایزه معتبر جهانی World press photo  را  بدست آورده بود.

مجید سعیدی، عکاس نام آشنای ایرانی از چهار سال به این سو در افغانستان بسر می برد. وی قبل از آن در زمان حکمروایی طالبان نیز در افغانستان کار کرده است و تا اکنون جوایز متعدد جهانی را بدست آورده است.

افزون براین، قیس عصيان، عکاس خبری فقید افغان، نیز بخاطر عکسی از یک کودک خوردسال که قربانی تجاوز جنسی شده است، برنده جایزه طلایی این مسابقه بین المللی اعلام گردید.

در این عکس،  مادر این کودک پنج ساله دیده می شود که با دیگر فرزندانش در کنار قربانی نشسته اند.

قیس عصیان ماه دلو سال گذشته در سن ۲۵ سالگی براثر یک " مشکل قلبی" در شهرمزار شریف جان باخت. وی  بیشتر از دو سال عکاس خبری خبرگزاری فرانسه در مزار شریف بود.