پاکستان مرگبارترین کشور جهان برای خبرنگاران

پاکستان مرگبارترین کشور جهان برای خبرنگاران

کابل،جمعه 26 قوس 1389

در میان موجی از حملات انتحاری و انفجار در پاکستان، هشت خبرنگار و فعال رسانه ای طی سال 2010 میلادی در مناطق مختلف این کشور قربانی خشونت شده اند.

با جان باختن این تعداد از خبرنگاران، پاکستان به خطرناک ترین ومرگبارترین کشور برای خبرنگاران در جهان تبدیل شده است.

شش تن از خبرنگاران کشته شده در پاکستان براثر حملات انتحاری یا حملات مستقیم در برخوردهای با شبه نظامیان جان باخته اند.

درماه مارچ( ثور1389) عظمت علی بنگاش خبرنگار تلویزیون سماء هنگام تهیه تصاویر توزیع کمک به مهاجرین در براثر حمله انتحاری درمنطقه اروکزی و ملک عارف خبرنگار دیگر این تلویزیون نیز بر اثر یک حمله انتحاری در یک شفاخانه در شهرکویته کشته شدند.

طی 12 سال گذشته،  39 خبرنگار و فعال رسانه ای در مناطق مختلف پاکستان کشته شده اند.

بعد از پاکستان، عراق با چهار کشته در ردیف دوم ومکزیکو وهندوراس با سه کشته به طور مشترک در جایگاه سوم کشورهای با بیشترین شمار خبرنگار قربانی قرار گرفته اند.

بر اساس یافته های کمیته بین المللی دفاع از خبرنگاران، 42 خبرنگار و فعال امور رسانه ای در وقایع خشونت بار مرتبط به کارشان در نقاط مختلف جان باخته اند.

در این سال درهرکدام ازکشورهای آنگولا، افغانستان، اندونزی، تایلند، فلیپین، نیجریه، سومالی دو خبرنگار قربانی شده است.

افزون برآن کشورهای اوگاندا، بلاروس، برزیل، رواندا، کامرون، کلمبیا، لبنان، یمن، یونان و هند نیز هر کدام شاهد قربانی شدن یک خبرنگار بوده اند.

جوئل سیمون رئیس اجرایی این کمیته گفت:« در حالی که مرگ این تعداد خبرنگار در مقایسه با سال گذشته کاهش را نشان می دهد اما به طرز ناباورانه ای بالاست و بازتاب دهنده خشونت فراگیری است که خبرنگاران در جهان با آن ربرو هستند.»

درسال 2009 میلادی، 72 خبرنگار طی رویداد های خشونت آمیز درکشورهای مختلف جان باخته بودند.

به گفته سیمون، « ناکامی حکومت ها در تحقیق مرگ خبرنگاران از افغانستان گرفته تا مکزیکو و از تایلند تا روسیه، سبب معافیت از مجازات شده و درنهایت خشونت بعدی را تقویت کرده است.»